Zemplínska šírava

Slovenské more

Čo sa nachádza v okolí

Výlety po okolí

Okolie Zemplínskej šíravy je bohaté na rôzne výlety a atrakcie, ktoré stoja za návštevu. Medzi najpopulárnejšie patrí Vinianske jazero, Viniansky hrad, Senderov, Putnicky chrám v Klokočove, Gotický kostol vo Vinnom a Brekovský hrad.

Vinianske jazero je prírodné jazero, ktoré sa nachádza asi 10 km od Zemplínskej šíravy. Okolo jazera vedie cyklotrasa a pešia turistická trasa, ktoré sú obľúbené medzi návštevníkmi. V lete sa tu dá kúpať.

Viniansky hrad je zrúcanina hradu, ktorý sa nachádza v obci Vinianske. Hrad bol postavený v 14. storočí a dnes sú tu viditeľné pozostatky z neskorogotického obdobia. Z hradu je nádherný výhľad na okolie.

Putnicky chrám v Klokočove je národná kultúrna pamiatka a kresťanské pútnické miesto, ktoré sa nachádza asi 30 km od Zemplínskej šíravy. Je to miesto s nádhernou architektúrou a atmosférou.

Gotický kostol vo Vinnom je historický kostol, ktorý sa nachádza v rovnomennej obci Vinné. Kostol bol postavený v 14. storočí a je to jeden z najkrajších gotických kostolov na Slovensku.

Brekovský hrad sa nachádza asi 40 km od Zemplínskej šíravy a je to zrúcanina hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí. Je to obľúbená turistická atrakcia s nádherným výhľadom na okolie.

Organizované výlety

Chcete zažiť organizované výlety po šírave so sprievodcom ? Odporúčame Špacirki po okoľici. Výlety, prechádzky, potulky s výkladom historika a sprievodcu.

 

Miesta v okolí Zemplínskej šíravy

Čo by ste mali vidieť na Šírave

Tipy na výlety

MORSKÉ OKO A REMETSKÉ HÁMRE

Morské oko

Morské oko je veľkou prírodnou zvláštnosťou slovenskej prírody. Na ochranu prírodných hodnôt a krás bolo jazero spolu s okolitými lesmi v roku 1984 vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu, v súčasnosti je tonárodná prírodná rezervácia v celkovej výmere 108,48ha, kde platí najvyšší 5. stupeň ochrany.