Zemplínska šírava
História
vodnej nádrže v Košickom kraji

História
História Šíravy
Uvahy o vybudovaní nádrže v oblasti Východoslovenkej nížiny sa objavovali už pred druhou svetovou vojnou. Na území, ktoré sa historicky označovalo ako „Blata“. Išlo o zamokrené a močaristé plochy. Z okolitých potokov sa vody občas vylievali a znehodnocovali úrodu a pokosenú trávu aj na úrodných častiach územia.
V roku 1961 došlo k schváleniu investičnej výstavby Podvihorlatskej nádrže.
Prípravné páce na výstavbe vodnej nádrže sa rozbehli v apríli 1962 a samotná stavebná činnosť začala o mesiac neskôr. Výstavba bola ukončená v roku 1965 a do užívania ju slávnostne odovzdali 12.08.1966. Nádrž mala hlavne zachytávať prívalové vody Laborca a Čiernej vody, resp. znižovať hladinu storočnej povodňovej vlny. Išlo tiež o zdroj vody na zavlažovanie približne 85 tis. ha poľnohospodárskej pôdy na území medzi Michalovcami a Vojanmi a zabezpečenie dostatku vody v Laborci pre chledenie vojanskej tepelnej elektrárne. Časom sa nádrž začala zarybňovať a využívať aj na športovo-rekreačné účely. Už v roku 1966 sa vybudovali pri nádrži prvé montované chaty.
Po názve Podvihorlatská nádrž sa začal používať názov Podvihorlatská sĺňava a až potom sa dostalo do povedomia dnešné pomenovanie diela Zemplínska šírava.
Ľudia poznajú Zemplínsku šíravu aj ako Slovenské more.
Kniha
Podrobnejšie informácie
Podrobné informácie o histórii, budovaní a rozvoji turizmu prináša kniha ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA – premena zemplínskeho vidieka. Môžete si ju zakúpiť na e-shope.
